Ocieplamy zdjęcia w Adobe Lightroom! 1

wstep-1

Fotografie od dawna są nieodłącznym elementem większości (jeśli nie wszystkich) naszych podróży. Co jednak, jeśli warunki zastane są dalekie od naszych oczekiwań? Czasem zdarzy się nam przecież być w danym miejscu o niewłaściwej porze i nagle barwy na zdjęciach stają się zbyt chłodne. Na szczęście i tym razem Lightroom może przyjść nam z pomocą! Co prawda pewnie nic nie zastąpi barw jakie daje nam „złota godzina”, ale nie znaczy to, że powinniśmy zapomnieć o możliwości „ocieplenia” zdjęć. Nasze przykładowe zdjęcie przed edycją ma zdecydowanie chłodne barwy:

1

Ciepłe barwy podświadomie nasuwają nam przyjemniejsze skojarzenia, wprowadzają pewien spokój, radość czy błogostan. W naturze światło dzienne ciepłą barwę ma o wschodzie i zachodzie słońca – to drugie wydaje mi się być szczególnie powiązane z tymi odprężającymi skojarzeniami. Oczywiście w Lightroomie wśród podstawowych narzędzi mamy suwak kontrolujący temperaturę barwową. Chcąc „ocieplić” zdjęcie kierujemy się na prawą stronę skali.

2

Może się zdarzyć (szczególnie jeśli pracujecie na jpg’ach), że zmiana temperatury zmniejszy nam kontrast między elementami zdjęcia. Wobec tego podkręcamy nieco kontrast zdjęcia. Edytując zdjęcia w Lightroom’ie nie musicie bać się, że na jakimś etapie przesadzicie z wartością danego suwaka. Program ten nie ingeruje w nasz oryginalny plik, dzięki czemu zawsze możemy cofnąć się o kilka niechcianych kroków czy też zmienić później wartość wybranego parametru – gdyby okazało się, ze po dalszych korektach czegoś było za dużo.

3

Podwyższenie wartości temperatury barwowej (Temp) może chwilowo zbytnio przepalić nam jasne obszary i zbytnio uwydatnić cienie. Wobec tego tym razem zmniejszymy wartość paska Highlights, dzięki czemu odzyskamy część informacji w światłach. Dodatkowo zwiększymy wartość suwaka Shadows, zmniejszając intensywność cieni. Oczywiście ten zabieg da lepsze efekty, jeśli do edycji użyjemy pliku RAW.

4

Jeśli mamy ochotę, możemy oczywiście krzywą reprezentującą tony na naszym zdjęciu dopasować do naszych preferencji. Lepiej jednak zachowajmy tym razem znaczny umiar.

5

Jeśli macie takie życzenie możecie dodać do swoich zdjęć winietę. Przesuwając suwak Amount w lewo uzyskacie przyciemnienia obrzeży kadru. Analogicznie im bardziej na prawo, tym jaśniejsze będą brzegi. W tym wypadku pozwoliłam sobie ustawić minimalną winietę – niemal niewidoczną gołym okiem. Jednak porównując zdjęcia z poprzedniego kroku z poniższym powinniście zauważyć różnicę.

6

Jeśli zależy nam by nasze zdjęcie miało nieco bardziej subtelny charakter, możemy zająć się kontrastem względnym (Luminance) dla każdego koloru z osobna. Im wyższe wartości, tym mniejszy kontrast względny. Wizualnie oznacza to dla nas niewielkie rozjaśnienie wskazanych barw. Jak zwykle także i tutaj powinniśmy zachować umiar. Lekkie rozjaśnienie to przecież nie to samo, co przepalenia.

7

Efekt naszych zmian o wiele wyraźniej widać, gdy zestawimy je z oryginalnym zdjęciem. Poniżej wyraźnie widać, że faktycznie nabrało ono cieplejszych barw. Możemy zatem uznać, że nasz pierwotny cel został osiągnięty!

wstep-2

Jeśli nie mielibyście jednak czasu wprowadzać proponowanych tutaj zmian dla każdego ze zdjęć z osobna, podobnie jak poprzednio, poniżej znajdziecie link do pobrania mojego presetu stworzonego w ramach tego tutoriala.

Pobierz “warmlight.zip” warmlight.zip – Pobrano 118 razy – 1 KB